Viens no lielākajiem Kurzemes muzejiem – Liepājas muzejs – šī gada 30. novembrī atzīmēs 100 gadu jubileju. Pieminot Liepājas muzeja simtgadi, un godinot muzeja dibinātāju un tā ilggadēju vadītāju Jāni Sudmali (1887–1984), Liepājas muzeja jubilejas gadā būs skatāmas vairākas izstādes, tostarp arī Jāņa Sudmaļa daiļrade.
Liepājas muzeja simtgadei veltītajā izstādē “Jānis Sudmalis. Glezniecība” skatāmas 45 Jāņa Sudmaļa gleznas un skices no Liepājas muzeja mākslas priekšmetu kolekcijas.
Jānis Sudmalis bija lietišķās mākslas meistars, nopelniem bagāts skolotājs, tautas mākslas izpētes entuziasts, fotogrāfs un gleznotājs, kuru aizrāva Kurzemes bagātā etnogrāfija, arheoloģija un vēsture. Līdz ar to par būtisku savas dzīves uzdevumu Jānis Sudmalis uzskatīja nepieciešamību pētīt un vākt Kurzemes tautas mākslu un etnogrāfiju.
Šī darba rezultātā 1924. gada 30. novembrī Liepājā izveidoja novada pētīšanas muzeju. Vēstures un mākslas muzejs (šobrīd – Liepājas muzejs) tika atklāts bijušās 8. latviešu pamatskolas ēkā Alejas (tagad Čakstes) laukumā. To izveidoja, apvienojot zem viena jumta četru biedrību krājumus: Kurzemes muzeja biedrības, vācu Liepājas senatnes pētīšanas biedrības, Liepājas latviešu mākslas veicināšanas biedrības un Skolotāju arodbiedrības. Jānis Sudmalis, mainoties amata nosaukumiem – mantzinis, vadītājs, pārzinis, direktors – turpina Liepājas muzeju vadīt līdz 1958. gadam.
Izstādē “Jānis Sudmalis. Glezniecība” iepazīstam Jāni Sudmali kā gleznotāju. Izstādē skatāmie darbi tapuši Liepājā un tās apkārtnē. Mākslinieks gleznojis reālisma un impresionisma, vēlāk galvenokārt stingra reālisma tradīcijās ieturētas ainavas, klusās dabas un portretus.
Darbos iemūžinātas idilliskas lauku ainavas, ikdienas ritējums lauku sētās un pilsētas ielās. Tverts arī pilsētas industriālais pulss Liepājas ostā un ražotnēs. Gleznas un skices galvenokārt gleznotas eļļas tehnikā.
Pirmās iemaņas zīmēšanā un gleznošanā Jānim Sudmalim palīdzēja iegūt Penzas mākslas skolas audzēknis liepājnieks Roberts Šterns. Gūtās zināšanas un interese par krāsu iedrošināja iestāties Jaņa Rozentāla mākslas studijā Rīgā (1909) un tad, izturot sīvu konkurenci – Štiglica Centrālajā tehniskās zīmēšanas skolā Pēterburgā (1911–1915).
Jānis Sudmalis piedzima 1887. gada 28. novembrī Jāņa un Grietas Sudmaļu ģimenē Aizputes apriņķa Elkuzemes “Būdās”. 1984. gada 21. maijā J. Sudmaļa mūžs apraujas, atstājot un nododot nākamajām paaudzēm nozīmīgu mantojumu Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma kontekstā.
Ieejas maksa: pieaugušie 1,50 EUR, skolēni, studenti un pensionāri 1,00 EUR.