Izstādes saturs veidots, izmantojot oriģinālos Liepājas muzeja krājuma priekšmetus un ar tiem atklājot attiecīgā laika perioda trīs Liepājas attīstības šķautnes: “Liepāja ražo”, “Inovatīvā Liepāja” un “Liepāja saimnieko”.
“Liepāja ražo” veltīta pilsētas industrializācijai, jaunu uzņēmumu atvēršanai un ekonomiskajam uzplaukumam. Savukārt “Inovatīvā Liepāja” stāsta par jaunām un progresīvām lietām, demonstrējot izgudrojumus un arhitektūras sasniegumus, kas izceļ liepājnieku spējas un uzdrīkstēšanos, ieviešot inovācijas saimnieciskās aprites modernizēšanai. “Liepāja saimnieko” iepazīstina ar Liepājas rosīgo ikdienas dzīvi, daudzveidīgo piedāvājumu, amatniecību un tirgošanos.
Veidojot izstādi, Liepājas muzeja kolektīvs centās parādīt vairāk priekšmetiskās vērtības, jo muzejā glabājas ļoti daudz dokumentu un fotogrāfiju, kas vairāk interesētu cilvēkus, kuri raksta grāmatas, bet apmeklētāji, kas nāk uz muzeju, vairāk grib redzēt lietisko.
Tāpēc izstādē ir iespēja apskatīt oriģinālas vēstures liecības no vairāk nekā 45 rūpnīcām un 31 tirdzniecības uzņēmuma, piemēram, “Böcker & Co”, Kara ostas darbnīcām, Liepājas ādu fabrikas sabiedrības “Korona”, Jāzepa Paškus konfekšu rūpnīcas, Velosipēdu rūpnīcas “Līva”, AS “Pluto”, “Hozias Mau”, AS “A. Lippert”, Joh. Elke Libau. Vecākais no eksponētajiem priekšmetiem ir Liepājas pilsētas ugunsdzēsēja zvans, kas 1873. gadā tika izliets F. E. Harmsena dzelzslietuvē.
Liepāja 19.gs. beigās un 20.gs. sākumā no nelielas provinciālas pilsētas kļuva par skaistu un modernu pilsētu ar attīstītu starptautisku ostu, vērienīgu dzelzceļa mezglu, pārdomātu pilsētas industriālo plānošanu, iecienītu kūrortu un atpūtas vietu.
1876. gadā atklātais Liepājas–Romnu dzelzceļš savienoja pilsētu ar plašo Viskrievijas dzelzceļa tīklu, kas uzlaboja sauszemes ceļu satiksmi un paplašināja Liepājas sakarus ar Iekškrievijas guberņām, kas ne tikai rezultējās ar plašu saimnieciskās nozares attīstību, bet arī sekmēja strauju iedzīvotāju mobilitātes paaugstināšanos, daudzveidojot pilsētas vidieni un tās kultūras sfēru.
“Atliek vien minēt, kāda būtu Liepāja šodien, ja tā nebūtu piedzīvojusi Otro pasaules karu un padomju okupāciju, bet vēsture ir tāda, kāda tā ir. Šodienas Liepāja ir ceļā uz to, lai tā atgūtu tās kādreizējo spozmi,” izstādes atklāšanā teica Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.
Klātesošos uzrunāja arī Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš savā uzrunā uzsverot, ka “Liepāja bija, ir un, cerams, arī būs nozīmīgs saimnieciskais centrs valstī.” Priekšsēdētājs arī atzīmēja, ka ir skaisti domāt par nākotni, bet tikpat svarīgi ir atgriezties pagātnē un novērtēt to, ko ir darījuši liepājnieki.
Izstādes atklāšanā Liepājas muzeja krājumam Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde (Liepājas SEZ) pasniedza “mazu” dāvanu – savulaik Liepājā ražotu vides objektu – lielgabalu, mortīru ar vairākām lodēm. Lielgabals, kas sver gandrīz tonnu un kura nogādāšanai Liepājas muzeja pagalmā bija nepieciešama jaudīga tehnika, ir izliets un līdz šim atradās AS “Liepājas Metalurgs” teritorijā.
“Sakārtojot Liepājas Metalurga teritoriju, ir lietas, kuras vēlējāmies saglabāt un nodot Liepājas muzejam. Šis lielgabals ir apliecinājums ražošanas jaudai Liepājā 1960.–1970. gados. Cerams, ka nākotnē Liepājas SEZ pārvaldei būs vēl vairāki interesanti eksponāti, ko nodot Liepājas muzejam, lai tiem cilvēkiem, kuri šajā ēkā strādās pēc 100 gadiem, būtu ko izcelt no krājuma un parādīt, kas notika rosīgajā Liepājā 21. gadsimtā”, izstādes atklāšanā teica Liepājas SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis.
Izstāde no Liepājas muzeja krājuma “Rosīgā Liepājā” Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 būs aplūkojama līdz 2025. gada 29. jūnijam.
Pareizā saite uz attēliem (Kārlis Volkovskis): https://failiem.lv/u/48xzzaj6fr
Plašāk par izstādi ŠEIT.
Rasa Zālīte,
Liepājas muzeja
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Mob. tālr. +371 22333723
E-pasts: rasa.zalite@liepaja.lv